Atrakcje turystyczne

W samym gospodarstwie Goście mogą skorzystać z oferowanych do wypożyczenia rowerów turystycznych czy kijków do nordic walking. 

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci będzie z pewnością 

możliwość pogłaskania i karmienia klaczy Stokrotki i osiołka Tuptusia. Zwierzęta można dokarmiać wyłącznie marchewką lub jabłuszkiem (możecie Państwo kupić w sklepikach we wsi lub za niewielką opłatą już przygotowane kupić w naszym domu).

Inną atrakcją jest plaża z pomostami i kąpieliskiem położona nad jeziorem w odległości około 300m od domu. Bezpośrednio przy plaży znajduje się niewielka wypożyczalnia sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne).

W samej wsi wartym obejrzenia jest drewniany kościół parafialny z dzwonnicą pochodzącą z XVI w.

Dla chętnych jest możliwy udział w spływie kajakowym rzeką Drawą na odcinku od Starego Osieczna do Krzyża Wielkopolskiego. Spływ tą piękną rzeką dostarcza wyjątkowych wrażeń (udział w spływie jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu (koszt z dowozem około 75 zł/osoby, czas spływu – do 5 godzin)

Okolice Kociego Grzbietu są bardzo urozmaicone: 

– w sosnowych lasach rozrzucone są małe wsie z XVIII i XIX wieczną zabudową szachulcową (liczne kościoły i domy wiejskie), 

– lasy poprzecinane są rzekami i rzeczkami często płynącymi w leśnych jarach lub po malowniczych łąkach (najbliżej jest Bukówka, nieco dalej Drawa i Noteć)

– niedaleko są bardzo malownicze wzgórza morenowe, a lasy sosnowe zmieniają się w lasy mieszane bukowo dębowe (okolice Goraja i Czarnkowa, Tuczna i Człopy)

To znakomite tereny do wycieczek pieszych i rowerowych.

Atrakcje w odległości do 30 km od Gospodarstwa.

– Dwór w Dębogórze i Muzeum Szalonego Dziadka(odległość około 8 km) – interesujący XIX w dwór z pięknym parkiem. Obok dworu ojciec właścicielki Pan Janusz Rau stworzył unikatowe muzeum w którym można zobaczyć wiele interesujących eksponatów z okresu II wojny światowej, a także część poświęconą XIX w wsi.

– XIX w pałac w Goraju (odległość około 17 km) – neorenesansowa rezydencja wzniesiona dla niemieckiego arystokraty Wilhelma Bolka Emanuela von Hohberga w latach 1910 – 1911. Przy pałacu zabytkowa masztalarnia i domek ogrodnika a także park widokowy i zagroda z dzikami. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Leśnych. Część pałacu udostępniona do zwiedzania.

– Pałac Sapiehów i kościół w Wieleniu (odległość 10 km)-  pałac powstał z funduszy wielkiego polskiego arystokraty Piotra Sapiehy herbu Lis w latach pięćdziesiątych XVIII stulecia. W założeniu miał być podobny do rodzinnej Rydzyny. Pałacu w całości nigdy jednak nie ukończono. Obecnie w rękach prywatnych, nie jest udostępniony do zwiedzania.

– Wczesnobarokowy kościół  pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej i Św. Michała ufundowany przez Zofię z Hubertów Czarnkowską kasztelanową kaliską w 1615r. Obecnie kościół ma z zewnątrz mało interesującą otynkowaną bryłę. Na uwagę zasługuje jednak jego bardzo ciekawe wnętrze.

– Meandry Bukówki (odległość 4,5 km) – Bukówka malownicza niewielka rzeka o charakterze górskim o długości 47 km wypływająca z jeziora Sarcz koło Trzcianki i kończąca bieg ujściem do Drawy. Na odcinku od Ośrodka Hodowli Pstrąga w Kuźniczce do leśniczówki Zwierzyniec (2,5 km) płynie meandrami przez rezerwat Dolina Bukówki w jarze głębokim do 20m. Nad brzegami starodrzew buka i liczne siedliska bobrów. Warto zobaczyć.

– Przeprawa promowa w Ciszkowie i śluza na Noteci w Pianówce ( odległość około 22 km) – interesującą atrakcjęstanowi przeprawa promowa na Noteci we wsi Ciszkowo koło Czarnkowa. Prom przewozi osoby i pojazdy nieodpłatnie. Przy okazji warto zobaczyć zabytkową śluzę wodną we wsi Pianówka oraz odwiedzić odległy o 3 km Czarnków (na rynku doskonałe ciasta i lody w cukierni Pana Sowy.

Zamek, Kościół oraz bunkry Wału Pomorskiego w Tucznie (odległość 26 km)

 Historia Zamku w Tucznie sięga 1338 r kiedy to Ludwik i Lamprecht von Wedel wybudowali gotycką budowlę warowną. W latach 1542 – 1581 z fundacji Stanisława I Wedla-Tuszyńskiego wzniesiono nowy gmach , który również miał charakter obronny. W latach 1608-1631 kasztelan poznański Krzysztof II Wedel Tuszyński dobudował do niego dwa nowe skrzydła. W XVIII w rezydencja mocno podupadła. W czasie II Wojny Światowej zniszczenia jaszcze się pogłębiły. W latach 1966-1976 zamek został odbudowany w formach renesansowo-barokowych. Obecnie mieści się tu dom pracy twórczej Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Kościół Parafialny w Tucznie został wybudowany w latach 1522-1528 w stylu późnego gotyku. Wnętrze kościoła w późniejszym okresie zostało urządzone w stylu barokowym. Kościół jest niezwykle interesujący, a w jego kryptach spoczywają przedstawiciele rodu Wedel-Tuszyńskich.

Bunkry (Grupa Warowna Wisielcza Góra) w Strzalinach koło Tuczna powstały w latach 1935-1938 wraz z betonową drogą prowadzącą z Tuczna do Strzalin. To najpotężniejsza grupa warowna całego Wału Pomorskiego i jeden z największych obiektów tego typu. Po wojnie bunkry zostały wysadzone, nietknięta została jednak sieć podziemnych korytarzy. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania 1 km odcinek korytarzy. Można go zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Czas zwiedzania około 1,5 godziny.

Dzika Zagroda (Jabłonowo 42 78-650 Mirosławiec) odległość około 30 km Dzika Zagroda prowadzona jest przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W zagrodzie na specjalnie przygotowanych wybiegach można zobaczyć największe lądowe ssaki polski – żubry. Stado liczy 10 osobników. Na wybiegu obok żubrów można zobaczyć także kolejny niezwykle rzadki, zagrożony wyginięciem gatunek – rysie.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00 – zwiedzanie z przewodnikiem.

Pałac Miaskowskich i Sanktuarium w Lubaszu – odległość 30 km

Klasycystyczny (częściowo neoklasycystyczny) pałac wybudowany został w 1756r w miejscu drewnianego sworu wojewody kaliskiego Wojciecha Miaskowskiego. Nad wejściem do pałacu tablica z historią obiektu. Przy pałacu XVIII w park krajobrazowy przylegający do jeziora.

Późnobarokowy kościół parafialny ( 1750 – 1761) na planie krzyża z dwoma wieżami. Wnętrze bogato zdobione w stylu rokokowym ( stylowe stalle, rzeźbiona ambona, chrzcielnica i chór) Przy kościele ciekawa dzwonnica wzniesiona w 1856r w formie czworobocznej wieży z motywami stylizowanego baroku angielskiego.

Wiatrak w Dębe – odległość 30 km

Ciekawym obiektem charakterystycznym dla polskiej wsi jest wiatrak z I połowy XIX w, który stoi na niewielkim wzgórzu przy drodze z Lubasza do Czarnkowa (jadąc z Lubasza po lewej stronie). Wiatrak został przeniesiony z Oporowa koło Wronek w połowie XIX w gdzie należał do młynarskiej rodziny Szczepańskich. Można go zwiedzić po uzgodnieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaszu tel. 6725 57 317

Sanktuarium w Skrzatuszu – odległość 46 km

Nieco bardziej odległym od Kociego Grzbietu ciekawym zabytkiem architektury jest Sanktuarium w Skrzatuszu. Historia Sanktuarium sięga XVII w kiedy to istniejący w tym miejscu od XVI w kościół drewniany w 1680r odwiedził Jan III Sobieski prosząc Matkę Boską o zwycięstwo nad Turkami.

Król zobowiązał także ówczesnego staroste nowomiejskiego i wojewodę wielkopolskiego Wojciecha Konstantego Brezę do wzniesienia nowego murowanego kościoła. Kościół powstał w latach 1687 – 1694 jako wotum dziękczynne za wiktorię wiedeńską. Jest on niezwykle ciekawym przykładem jednonawowej, salowej świątyni w stylu baroku włoskiego. We wnętrzu kościoła zachowało się bogate barokowe wyposażenie. Naprawdę warto zobaczyć.

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej  oraz Park Kultur Świata w Drezdenku – odległość – 23 km

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku zostało założone w 1985r. W muzeum zgromadzono eksponaty dotyczące historii miasta i okolic, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.Muzeum mieści się w budynku dawnej zbrojowni wzniesionej na początku XVII w. W połowie XVIII w budynek sprzedano kupcowi z Poznania i zaadaptowano na magazyn. Dobudowano też trzy kondygnacje o konstrukcji szachulcowej . W bezpośrednim sąsiedztwie budynku stoi zabytkowa brama forteczna dawnej twierdzy.

Park Kultur Świata o powierzchni 3,5 ha oddano do użytku w 2012r w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku położonym nad Stara Notecią rozmieszczone są miniatury sławnych budowli z całego świata. Przy parku rozległy plac zabaw dla dzieci i ścianka wspinaczkowa.

Dla aktywnych polecamy spacery z kijkami do nordic walking oznakowaną siecią szlaków. W Dzierżążnie Wielkim istnieją trzy trasy o długości odpowiednio 5, 10, i 15 km. Podobne trasy wyznaczone są wokół sąsiednich wsi: Kocienia Wielkiego, Dębogóry a także wokół Wielenia. Całkowita długość oznakowanych tras to 170 km. Za realizację tego projektu Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Bukówka, którego jesteśmy członkami i autorami projektu otrzymało nagrodę specjalną Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W swoich pokojach znajdą Państwo mapki z zaznaczonym przebiegiem tras. Trasy można również wgrać do osobistego smartfona za pomocą aplikacji.

Wszystkie przedstawione powyżej propozycje wycieczek są bardzo interesujące zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Życzymy miłych wrażeń.